Vděčnost je klíčem k naplněnému životu

Když chceme něco změnit, když si přejeme, aby následující rok byl tím nejlepším v našem životě, podaří se nám to pouze tehdy, když jsme připraveni změnit sami sebe a přijmout vděčnost jako podstatnou složku života. Mechanismus vděčnosti je přitom vlastně docela prostý. Cítíme se dobře, když myslíme na pozitivní věci. Následně jsme přívětivější k ostatním a přitahujeme události, které nás obohacují. Když se naopak považujeme za oběti nepříznivých okolností a často si stěžujeme, jen těžko se nám podaří naše životy vylepšit. Zůstaneme chyceni v negativní spirále. Často si neuvědomujeme, že to, co do světa pouštíme, má vliv na to, co dostáváme zpět.

Buďte vděční za to, co máte

Pokud se vám podaří zapojit do vašeho života vděčnost, osud se vám za to odmění. Situace, které se dříve zdály neřešitelné, se změní – pocit vděčnosti způsobí, že tyto situace uvidíte jako jednodušší a snadněji tak najdete vhodné řešení. Z konfliktů se tak stanou výzvy, kterým se můžete postavit, a možná je dokonce dokážete proměnit v příležitosti. Odborníci na rozvoj osobnosti se shodují, že když se vděčnost stane vašim životním stylem, stanou se součástí vašeho života také úspěch, štěstí a zdraví. Frustrace, zlost a sklíčenost jsou podle jejich názoru naopak jen známkou toho, že jste přestali být vděční. Rada tedy zní: Uvědomte si, jaká pozitiva vás obklopují. Můžete být vděční za střechu nad hlavou, za zdraví, rodinu, lásku, přátele, práci. Pokud se vám podaří změnit perspektivu a soustředit se na věci, za které můžete být vděční, dá vám to sílu ke správnému rozhodování.

Buďte pokorní

Někdy se stane, že vaše očekávání se nesplní, a to člověka přirozeně frustruje. Jak ale pocitu naštvanosti a frustrace předejít? Pokorou. To vám dá sílu v klidu a bez negativních emocí snést neúspěch a zůstat otevřený dalším změnám.

Přijměte zodpovědnost

Je výhradně na každém z nás, jaký život žijeme. Všichni máme možnost volby, ale pochopitelně neseme také zodpovědnost za svá rozhodnutí. Lidé, kteří si stěžují, mají pocit, že v jejich životech není dostatek dobrého, a nedokážou ocenit, to co mají. Vlastně je docela logické, že když se soustředíme na negativní věci, přinese vám to do života jen další nepříjemnosti. Když chcete něco změnit, musíte být aktivní a dát věci do pohybu. Musíte si stanovit konkrétní cíl a usilovat o jeho dosažení.

Buďte trpěliví

Když si v restauraci objednáte jídlo, víte, že musíte chvíli počkat, než vám ho přinesou. Nevtrhnete po pěti minutách do kuchyně, abyste se přesvědčili, že vám ho kuchař vaří. V životě to funguje podobně. Můžete si svá přání vizualizovat, ale musíte si dát čas, abyste je na vědomé úrovni začali uskutečňovat. Naučte se dlouhodobě soustředit se na své cíle a zároveň si užívat krás, které vám přináší přítomnost.

Pracujte s magickou pětkou

Bolest hlavy, viróza, zkažený žaludek, to jsou příklady věcí, za které opravdu nemusíte být vděčni. Ovšem míso toho, abyste nad nemocemi naříkali, měli byste využít příležitosti a uvědomit si, co všechno je vašem životě dobré. Myslete na pět věcí ve vašem životě, které fungují tak, jak mají. Když pak v průběhu dne zase začnete lamentovat nad svými neduhy, vzpomeňte si na těch pět pozitivních věcí a poděkujte za ně. A že je za co děkovat! Zdravé smysly, fungující ledviny, nohy, které dobře slouží. To všechno jsou přece úžasné pozitivní věci.

Chce to trénink

Vděčnost není jen výsledek toho, co prožijeme. Je to postoj, který kultivujeme neustálým tréninkem. Čím budeme vděčnější, tím více dobra vtáhneme do svých životů. Strach nám ukazuje naše meze, naopak láska nám otevírá možnosti. A vděčnost je síla, která dokáže úplně všechno.

Zrušte negativa

Ať už jste si svůj osobní cíl stanovili, nebo ho ještě hledáte, můžete se rozhodnout, jestli se cestou svým životem budete usmívat nebo mračit. Rozdíl mezi problematickým a šťastným životem spočívá ve vnitřním nastavení psychiky. Chcete-li prožít hezký, plný život, konstatování typu „To trvá hrozně dlouho“ nebo „Nikdo mi nerozumí“ je potřeba eliminovat. Není to jednoduché, ale dá se to zvládnout. Zkuste po dobu jednoho týdne každou negativní myšlenku hned, jak vás napadne, přeformulovat tak, aby zněla pozitivně. Vždycky si položte otázky: Co je na tom pozitivního? Co se z toho můžu naučit? A za co v téhle situaci můžu být vděčný? pokud se vám to hned nepodaří, nevzdávejte to, zkoušejte to znovu a znovu.

Všechno je energie. Toto prastaré spirituální pravidlo přitažlivosti se v posledních létech dostalo do ohniska zájmů přírodovědců. Ti zjistili, že všechno v našem vesmíru se skládá z energetických vln a že každá naše myšlenka má přímý vliv na naše blízké. Zní to neuvěřitelně, ale skutečně to působí, každá myšlenka mění fyzickou realitu. Všechno je energie. Mnoho revolučních změn se skládá na nápadech, které se v první chvíli mohou zdát jako magické nebo ztřeštěné. Ale uznejte, kdo by si před sto léty dokázal představit, že budeme používat televizi. mobilní telefony a počítače? Spousta z toho, co se nám dneska zdá jako nemožné, bude za desítky let běžnou součástí života. Jak konkrétně můžeme posunout svůj život směrem k pozitivnímu růstu? Naučit se vděčnosti a přitáhnout tak do života více pohody a štěstí.