Koloběh života

Sedím na balkóně v křesílku a trávím dovolenou na jižní Moravě, kousek od Tvarožné Lhoty a vychutnávám si krásné dny babího léta. Možná to také znáte, že když někde dojedete, máte se ohlásit rodičům. Já vím, jsme už dávno dospělí, ale pořád si rodiče, pokud je ještě v našem věku máme, dělají o nás starosti. A tak jsem vzala mobilní telefon a volám mojí mamince, podávám raport, že jsme dobře dojeli a sděluji jí jak je tady krásně. Mamince je již 85 let a jak se podle hlasu zdálo s hlášením je spokojená.

Nu a když už jsem u toho volání, měla bych zavolat i synovi, aby věděl, že jsem v pořádku. Mám štěstí, zvedl mi to a už slyším jeho klasickou větu „ Ahoj mami, co potřebuješ?“

Sděluji mu: „ Ráda tě slyším synku, nic nepotřebuji, jen hlásím, že jsme dobře dojeli, je tu hezky, parádní horko, a srnky nám sežraly hroznové víno i s listy“. Na víc jsem se již mu nezmohla sdělit. Syn mi oznámil, že jsou právě s přítelkyní v ostravské ZOO a užívají si krásnou procházku. Udělali mi tím radost, konečně si taky někam spolu vyšli do přírody a nesedí doma jen u počítače. Rozloučili jsme se a já ještě chvíli koukám na jeho fotku v mobilu, kterou mám u jeho telefonního čísla a najednou to přišlo, před očima mi vyskočily vzpomínky, slzy se mi kutálejí po tváří. Došlo mi, jak léta běží a z malého klučíka, který si nedávno ještě hrával se svými oblíbenými vláčky, bude za měsíc táta.

V tu chvíli jsem zatoužila syna obejmout a říct mu jak ho mám ráda. Beru do ruky péro a sešit, který mám zrovna po ruce a snažím se z citového rozpoložení vypsat.

Je až neskutečné jak rychle uteklo těch 29 let, kdy jsem synka ještě vozila v kočárku a teď už co nevidět, budu v kočárku vozit jeho dcerku a moji první vnučku.

Přišlo mi líto, že jsem v mládí na syna neměla více času, od dvou let musel chodit do jeslí,

pak do školky a já spěchala vydělávat penízky do práce, aby nám nic nechybělo.

Čas prostě nelze vrátit zpět, ale mohu z vlastní zkušenosti doporučit všem maminkám, které zrovna mají malé děti, aby si je užívali a nespěchali do práce.

Zrovna nedávno jsem si přečetla článek v časopise Vlasta, který se týkal názorů žen pracujících v politice. Tyto ženy doporučují pracovat v mateřské dovolené, budovat si kariéru. Opět se tak zakládají jesle, který byly dávno zrušené.

Nevím, zda je to dobře nebo špatně, ale jedno teď už vím, jak je veliký dar mít své vytoužené dítě. Milovat ho, dávat mu svou lásku a hlavně se mu hodně věnovat a zrovna roky do 3 let věku dítěte jsou ty nejhezčí, tak proč se o ně ochuzovat.

Nechávám vzpomínky volně rozplynout, otírám si kapesníkem oči a koukám do krásné zelené přírody. Zrovna zapadá sluníčko, svými paprsky mě pohladí a zašeptá mi:

„Usmívej se Radečko, máš dovolenou“…

Raduše

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *