Nová životní role – babička

Celý život máme v životě nějakou roli, jen co se narodíme, už máme roli dcerky, sestry. S věkem se nám role rozšiřují, až se dopracujeme například k manželce,  milence, či přítelkyni. Ovšem hlavní role je, u většiny žen ta „mateřská“.

Je to nádherný pocit když v náručí držíme své první dítě, někdy je opravdu jak se říká „vymodlené“. A najednou jsme maminky a tato role je v našem životě ta nejdelší.

Jak jde čas, děti odrostou a vyletí ze svého hnízda a nám se najednou ten život zdá prázdný.

Aktivní ženy si ví rady, začnou se věnovat svým koníčkům, na které neměly doposud čas, nebo začnou podnikat, změní svůj život a omládnou. Některé z nás si najdou i nového partnera a jak se říká, začneme žít…

O roli babičky zatím vůbec neuvažujeme. Naše děti, které si našly i své partnery, nás ujišťují, že si zatím chtějí užívat života, budují si kariéru a dítě nemají v plánu.

Moderní doba, umožňuje život ve dvou jen tak „na hromádce“, a svatbu většinou mladí neřeší. Jedině až se jim narodí první dítě a ani to není podmínkou. Nechtějí se vázat, mít odpovědnost. V naší republice prostě přestalo platit, že základ státu je rodina.

A najednou to přišlo, stalo se mi to v lednu, kdy jsem si posteskla kolegyni v práci, že bych už brala být babičkou. Vyslala jsem přání do vesmíru, aniž bych si ho uvědomila.

Ke konci května se mi ozval syn, že by chtěl s přítelkyní přijít na návštěvu, hned jsem začala zkoumat, jestli něco nepotřebují a tak podobně. Načeš mi syn, odpověděl, že přeci mohou přijít jen tak. No a jak se ukázalo, nebylo to jen tak, společně mi sdělili, že budu v říjnu babičkou.

Jen na chvíli mě to zaskočilo a pak jsem si řekla a proč ne? Začala jsem se na novou životní roli – babička těšit, nakoupila jsem vlnu a už jsem se pustila do prvního svetříku pro mé vnoučátko. Kam jen jdu do obchůdku, hned koukám, jaké mají pěkné oblečky na miminko a nakupuji, prostě jsem neodolala a fakt se těším.

Lituji jen toho, že nám prodloužili odchod do důchodu. Nemohu se tak naplno věnovat své nové roli babičky tak, jak jsem to zažívala já a můj syn, mohli jsme trávit celé prázdniny

u babičky a dědy. V  65 letech, kdy už bych měla užívat důchodu bude mít moje vnouče věk na střední školu.

A jak to máte Vy s rolí babičky? Podělte se s semnou o Váš příběh.

                                                                                                                               Raduše

2 thoughts on “Nová životní role – babička

  1. Ahoj Raduše,
    zaujaly mě tvoje stránky a hlavně článek – Nová životní role. I já jsem na tom právě teď podobně jako ty, proto Ti rozumím :-).
    Měj se hezky
    Petra

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *