Adventní rozjímání

Dnes již máme druhou neděli adventní, zapalujeme druhou svíci a těšíme se až nastane vánoční čas, ustane shon a konečně si po dlouhém roce odpočineme. Snad uvidíme i naše oblíbené pohádky a dají nám klid i média od očkování a coronaviru. Víte, že Corona je značka mexického piva? Taky jsem se podivila a zasmála. Večer nás navštíví Mikuláš, anděl a čert a pokud jsme byli hodní, dostaneme i něco dobrého do punčochy a pokud jsme trochu zlobili i uhlí nás potěší, v kamnech bude hezky hřát. Uhlí už bude vzácnost, pro nás minulost. Prostě časy se mění. Nastává období Vodnáře a to je svoboda, lidičkové nenechejme si svobodu vzít, je pro nás důležitá. Rok 2022 bude pod číslem 6, což je hlavně láska, rodina a na to bychom jsme se měli v prvé řadě zaměřit. Abychom mohli lásku rozdávat, musíme mít rádi nejprve sami sebe.

Touto cestou bych chtěla poděkovat lidem kolem mě, kteří měli pro mě vždy lásku, pochopení a hlavně úsměv. Hlavně je to rodina, životní partner, který má s semnou trpělivost a věřím, že mě stále miluje a já miluji jeho. A mou velkou láskou jsou moje vnučky, které mi prosvětlily život a ukázaly mi, že kdo si hraje nezlobí a ty jejich nápady mají kolikrát cenu zlata. Dále děkuji paní prodavačce v papírnictví, kde se ráda zastavuji na kus řeči, má pro mě vždy úsměv, pozitivní náladu a i když jdu jen kolem vždy na sebe mávneme a víme o sobě. Děkuji i pracovnicím pošty, kde často chodím pro balíky, vždycky mi věnují úsměv a prohodíme pár optimistických slov a pracovnicím Zásilkovny. Jsou to lidé v mém blízkém okruhu a cením si jejich ochoty. No taky kolegyni v práci, od které dostávám životní lekce. A tak to má být. Hlavně je ty lekce správně pochopit :-)). Přeji Vám všem krásné a pohodové svátky vánoční a úspěšný rok 2022 v lásce, harmonii a rovnováze, proto jsme tady na Zemi.

Raduše

Dobré rady pro partnerské vztahy pro podzimní rozjímání

Zatímco můj partner mluví, já si často připravuji odpověď. Z toho vyplývá – pokusím se dívat na něj nově, nechystat si odpověď předem.

Dnes budu upřímná(ý) – Odvážím si říct svému partnerovi v něčem pravdu

Láska se vyjadřuje mimo jiné slovem – Napíšu svému partnerovi pár slov, jimiž mu vyjádřím svou náklonost.

Láska je mi pramenem. – Připomenu si nějaké gesto nebo slovo svého partnera, které mi udělalo dobře a čerpám z něj povzbuzení.

Chovám v srdci vůči svému partnerovi ublíženost nebo dokonce pomstychtivost? – Budu se snažit odpustit a odplácet zlo dobrem.

Chtít naslouchat svému partnerovi, i když to vyžaduje čas. – Vlídně ho vyslechnu a vynasnažím se ho pochopit.

Přeji Vám krásné podzimní dny plné romantiky, lásky, harmonie a pohlazení.

Raduše

Stačí se jen dobře dívat a vnímat přírodu

Nastal podzim a jako když mág mávne kouzelnou hůlkou, příroda se krásně zabarvila do žluto červeno hnědé barvy. Taky cítíte tu vůni podzimu? Stačí se jen dobře dívat a vnímat, hlavně na jižní Moravě, kde jsem teď strávila víkend. Naši předci byli chytří a zanechali nám nádherné dary. Stačí jít jen na procházku přírodou a na každém kousku cestičky najdete dar. Ať už jsou to ořechy, které právě teď dozrávají a padají na zem nebo kaštany, které ráda sbírám jen tak do kapsy na „šoulání“, jsou uklidňující a dodávají energii. Ořechy posbíráme do košíčku a až se zima zeptá, budou se hodit na vánoční cukroví. Popojdeme kousek dál a hups, málem mi na hlavu spadla hruška, to bude prima kompotek. Procházíme se a kocháme se podzimními květy na louce, sluníčko svítí a vytáhlo ještě na posledy motýly, kteří se snaží posbírat tu dobrotu z lučních květů než udeří ranní mrazík. V dáli se na mě smějí červená jablíčka, jsou právě tak akorát k nakousnutí, i vosy kolem krouží a láká je omamná vůně. Kousek dál jsou švestky, posbírám pár na koláč. Vracíme se z procházky a máme plný košík té krásné úrody, kterou nám předci zanechali. A stačí jen tak málo, vysázet stromky podél cest. V městě takové krásné podzimní toulání nezažijete. Nevím jestli znáte dřínky nebo oskoruše, ale vše v přírodě roste, stačí se jen dívat a nasávat tu atmosféru podzimu. Co jsme si domů v košíčku přinesli, zpracujeme, usušíme, naděláme kompotu, sirupu a hlavně, vše je to bio, přímo z přírody.

Děkuji Ti matko Zemi a matko Přírodo za ty krásné dary.

Raduše

Rady pro partnerské vztahy

Jestliže někoho miluji, neznamená to, že ho mohu vlastnit. Proto se zeptám svého partnera, v čem se se mnou necítí svobodný!

Mého partnera mohou zraňovat některá má slova nebo gesta. Proto ho požádám, aby mě na ně upozorňoval, a pomohl mi tak zbavit se svých zlozvyků!

Chovám v srdci vůči svému partnerovi ublíženost nebo dokonce pomstychtivost? Proto se budu snažit odpustit a odplácet zlo dobrem!

Chci naslouchat svému partnerovi, i když to vyžaduje čas. Proto ho vlídně vyslechnu a vynasnažím se ho pochopit!

Láska se vyjadřuje mimo jiné slovem. Proto napíšu svému partnerovi pár slov, jimiž mu vyjádřím svou náklonost!

Vážení, tak by měl vypadat láskyplný vztah dvou lidí, kteří se mají skutečně rádi a umí si vážit Lásky.

Přeji Vám krásné letní dny plné romantiky, lásky, harmonie a pohlazení.

Raduše

8. 8. 2021 – novoluní ve Lvu

V tomto novoluní se řeší Láska. Láska partnerská a láska k dětem. Naučte se komunikovat se svým vnitřním dítětem. Pokud máte krásný partnerský vztah, tak dnes je ten správný čas, za to vše poděkovat. Pokud nemáte dobrý partnerský vztah sepište si jak byste ho chtěl(a) změnit.

Afirmace pro své vnitřní dítě:

  • Poznávám své „vnitřní dítě“ a integruji ho do svého života – Objímám své “vnitřní dítě“ – Akceptuji své „vnitřní dítě“ takové, jaké je – Děkuji svému „vnitřnímu dítěti“ a přeji mu, aby se mu dobře dařilo, bylo šťastné, plné optimismu a spokojené.

LÁSKA

Ze všech divů, jež nám život na této zemi nabízí, není nic mocnějšího než láska. Láska obdařuje život smyslem. Láska kouzlí a čaruje. Přináší světlo tam, kde panovala temnota a naději tam, kde vládlo zoufalství. Je vaším největším učitelem a vaším stálým požehnáním. Láska je síla mnohem mocnější než kterákoli jiná. Je neviditelná – nemůžete ji spatřit ani zaměřit, a přesto je natolik mocná, že vás dokáže změnit během okamžiku a nabídnout vám víc radosti než jakékoli hmotné statky. Jakmile vám láska jednou patří, nikdo vám ji nemůže odejmout. Jenom vy ji dokážete uhasit, je-li to vašim přáním.

Královny svého života aneb dobré rady pro partnerské vztahy

Milé ženy, dívky, jste připravené na lásku? Pokud ne, je třeba jít lásce naproti a věřit tomu, že ta pravá láska opravdu existuje. Nebojte se začít nový vztah, všechno má svůj čas a čas také všechny rány zahojí. Každý z nás prožije bolest, ale tím svět nekončí, život jde dál. Věřte sami sobě. Po ukončeném vztahu nespěchejte, neutíkejte rovnýma nohama do dalšího vztahu, dejte si čas na sebe, hýčkejte se. Vyrazte s kámoškami do cukrárny, do vinárny, ale taky do přírody, na výlety. Prostě žijte, nikdy nevíte, kde novou lásku potkáte, třeba to bude už konečně ta pravá. Staňte se královnou svého života!

Potkali jste se na sociální síti, v seznamce, či osobně? Nespěchejte, pište si jako kamarádi, smějte se, bavte se, ale pokud vám muž začne psát o sexu a vyptávat se na vaše intimní věci, věřte není to ten pravý, ten vás chce jen do postele a na nezávazný sex, či vztah. Pokud po vás muž bude chtít kontakt, dejte mu ho, ale vy hned neodepisujte, počkejte až vás osloví muž první. Pokud vás osloví, hned neodepisujte, kliďánko si dejte kafíčko, relax ve vaně a odepište tak jakoby nic až za 2 hodiny, nechejte se dobývat, Jste přece královna! Když vám muž začne říkat hned jak se prvně potkáte, že se do vás zamiloval, začněte se smát, že tomu moc nevěříte, až vám to dokáže, vaši lásku si musí získat. Muž by měl pro ženu, kterou miluje vyšlapat boty, měl by vám kupovat květiny, pozvat vás do kina, na večeři, na výlety. Jen tak se více poznáte a zjistíte, jestli je to ten pravý, pozorný, milující muž. První milování ve vztahu by mělo být až za 4 měsíce, až opravdu zjistíte, že muž o vás opravdu stojí. Jste přeci královna!

Největší chyba, kterou ženy ve vztahu děláte je, že po třetím rande nebo i prvním, jdete s mužem hned do postele, protože se bojíte, že vás muž nechá. Chyba, pokud to uděláte, opravdu vás muž nechá, nebude si vás vážit. Buďte zásadové! Pokud vás muž nechá v restauraci zaplatit večeři, není to galantní muž, je to muž, který se nechává živit. Pokud vám bude muž líčit jak je finančně zničený, to není muž pro vás, chce vás jen finančně zneužít. Bacha na to.

Milé královny, napište mi vaše zkušenosti s muži, co se vám osvěčilo?

Těším se na Vaše odpovědi

Raduše

Dobré rady pro partnerské vztahy.

Téma partnerské vztahy je věčné, stále se něco děje v partnerských vztazích. Ať už partnera máme, nemáme, toužíme po něm nebo jsme o partnera přišli, rozešli jsme se. Důležitá pro partnerský vztah je LÁSKA. Láska je věčná, bez lásky se nedá žít, a pokud se láska v partnerském vztahu vytrácí a má smysl ještě bojovat, je třeba opět zažehnout plamínek lásky. Pokud už láska v partnerském vztahu vyhasla nebo lásku opětuje jen jeden partner, nezůstávejte v takovém vztahu. Je čas zvednou kotvy a vydat se na další plavbu životem, aby vaše energie mohla proudit tím správným směrem, opět za láskou. Láska je všude kolem nás, má mnoho podob, a pokud najdeme lásku k sobě, bude se nám lehčeji žít.

Partnery potkáváme proto, abychom si splnili poslání své duše a máme zažít určité zkušenosti, ať už se nám to líbí nebo ne, prostě jsou osudoví partneři, karmičtí partneři a partner duše.

Tito partneři nás mají něco naučit a posunout nás dál……

Fajn řeknete si, jenže co děti, které se narodí do vztahu? Většina žen pak kvůli dětem v partnerství trpí, jen, aby byly děti zaopatřené, jen už si neuvědomují, že pokud vztah nefunguje, děti to vidí, cítí a odráží se to na jejich chování.

Děti jsou samostatné jedinečné bytosti tak jako my, mají své životní úkoly a samy si zvolily své rodiče, protože si musí v životě projít dobrým i zlým. Děti, pokud se partneři slušně rozejdou a nadále fungují, jako rodiče, nestrádají, zvyknou si na novou situaci a jsou pak i schopni přijmout do svého života i další partnery svých rodičů.

Raduše

Adventní čas

Pohodový adventní čas (♥♪♫☼)

Přeji Vám všem krásné a pohodové adventní dny  a žádné padání na ústa pod tíhou toho, co jste si sami na sebe naložili stihnout  do Štědrého dne. Pamatujte na slova jedné moudré paní doktorky:

Domácnost má být tak čistá, aby byla zdravá  a tak „špinavá“, aby byla šťastná.   Dejte si občas nohy na stůl, do ruky hrnek se „svařáčkem“ nebo kávou, nedělejte vůbec nic alespoň 1/2 hod. a myslete třeba na zasněžený les. Uvidíte – jak se zklidníte, uvolníte a nebude už vadit ani neutřený prach na lustru.

Mějte se krásně a pohodově. Přeji Vám krásné adventní dny

Raduše

    

Pohled z haldy „Ema“

Střet generací v Česku

Článek, který vám chci nabídnout, mi přišel emailovou poštou.  Na moji otázku, z jakého časopisu byl převzat, neznala odesílající odpověď.  Není uveden autor, ale domnívám se, že byla použita zahraniční studie např. na téma:       „ Jaké jsou rozdíly jednotlivých generací, současně žijících vedle sebe a příčiny těchto rozdílů“.       Soudím tak i vzhledem k často používaným pojmům v angličtině a některým popisům, které neodrážejí přesně české prostředí. Přesto se mi ten pohled na současně žijící a dokonce i budoucí generace zdá zajímavý, myslím si , že k němu přidáte i vlastní postřehy.

Raduše

      Díky prodlužujícímu se věku dnes žije vedle sebe v Česku ihned šest generací, alespoň podle sociologického členění. Jaké jsou jejich obecné charakteristiky a v čem se liší?

TICHÁ GENERACE (NAROZENA 1925 – 1945)

Charakteristika:

Narodili se v období mezi dvěma světovými válkami. Velmi přizpůsobivá generace, která hrála často druhé housle. Říkalo se jim také „Děti velké deprese“.

Rodina:  Vyznávali „tradiční“ konzervativní model – muž vydělává peníze a rozhoduje, žena se stará o domácnost a děti ty musejí na slovo poslouchat. Tahle generace brzy uzavírala sňatky, brzy měla děti. A málo se rozváděla. I proto, že rozvod jako jediná možnost zániku manželství za života manželů byl v Československu uzákoněn až v roce 1950, do té doby existovaly alternativy dvě – rozvod od stolu a lože (manželé spolu nežili, manželství ale trvalo i nadále) a rozluka (v podstatě rozvod, ale podmínkou bylo naplnění některého z důvodů jako např. cizoložství, odsouzení do vězení na 3 a více let, duševní choroba atd.)… Děti vychovávali autoritativně. Nyní se podobně starají o vnoučata, což u nich vyvolává stavy úzkosti, neboť dnešní rodiče mají z jejich pohledu málo odpovědnosti a vnoučata zase málo discipliny a pravidel.

Práce: Jejich přáním bylo strávit celý život v jednom zaměstnání. A celý život měli většinou i stejné bydlení.

Životní heslo: Loajalita    

Technologie v jejich dětství: Rádio    

Dnes:  Je jim 71 až 91 let

 

GENERACE BABY BOOMERS (NAROZENA 1946 – 1964)

Charakteristika: V překladu Generační populační exploze, také se jí říkalo Šťastná generace. Zčásti idealistická, zčásti tvrdě materialistická a generace narozená po II. světové válce. Její život ovlivňovalo mocenské rozdělení Evropy na Východ (komunismus, nedostatkové zboží) a Západ (ekonomický růst, éra hippies).

Rodina: Vliv západní sexuální revoluce a rebelie proti tradičnímu pojetí rodiny a autoritě otců se projevily i u nás. Především v zaměstnanosti žen.

Práce: Byli zvyklí pracovat i v sobotu (k zavedení pětidenního pracovního týdne došlo až v roce 1968, byť pracovní soboty byly občas i potom, až do roku 1989), měli dokonalé pracovní návyky a dnes jsou frustrováni z toho, že jejich děti a vnoučata je nesdílejí s nimi.

Heslo:  „Buduj vlast, posílíš mír“, ale i „Kdo nekrade, okrádá rodinu“.

Technologie v jejich dětství: televize, tranzistorové rádio, gramofon, posléze kotoučový magnetofon.

Dnes je jim 52 až 70 let.

  Poválečná generace Baby Boomers věřila v tvrdou práci. A přesně takový byl i běžec Emil Zátopek. Čtyřnásobný olympijský vítěz z her 1948 a 1952 trénoval ve vojenských bagančatech, protože razil heslo „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti“.

 GENERACE X (NAROZENA 1965 – 1980)

Charakteristika:  Cynická a pesimistická generace, sázející na pragmatismus, individualismus a postrádající společný cíl. Mají rádi své jistoty, vadí jim změny. Někdy se jim říká ztracená generace (kvůli touze být zároveň rebelem i boháčem).

Rodina: Jde o potomky z často rozvedených rodin a pracujících matek. V dětství byli kvůli pracovnímu zaneprázdnění rodičů často doma sami až do večera. Sami jsou pak v rolích rodičů velmi úzkostliví. Zároveň ale mnohdy – především kvůli možnosti podnikat po listopadu 1989 – odkládají sňatek i plození dětí na pozdější dobu.

Práce: Vydělávání peněz je pro ně nejdůležitější položka žebříčku hodnot, v roli zaměstnanců si snaží udržet dobré místo, přesčasy loajálně berou jako „normální“, často se potýkají se syndromem vyhoření a pocitem viny, že nemají čas na své děti.

Heslo: „Nevěř nikomu nad třicet, najdi si vlastní cestu a drž se jí“ a „Tvrdě pracovat i hrát“.

Technologie v jejich dětství:

Kazetový magnetofon, hudební videoklipy, první počítače a počítačové hry), walkmany.

Dnes je jim 36 až 51 let.

 

GENERACE Y (NAROZENA 1981 – 1999)

Charakteristika:  Vyrůstali v prostředí permanentní chvály a ujišťování od rodičů, jak jsou výjimeční. Díky tomu jsou hodně narcističtí, mají spoustu optimismu a mnohdy přehnané sebevědomí. Proto se jim také přezdívá „jájinkové“ (Me ME ME Generation). Vyrostli zároveň v kultuře změn (pád socialismu, nástup internetových technologií), a tak se jich sami nebojí, jsou velmi flexibilní. Žijí rychle, věnují se politickému aktivismu (hnutí jako Anonymous nebo Occupy), nemají rádi klasické hierarchické uspořádání společnosti. Ale pozor, nechtějí měnit svět, jen se chtějí mít dobře. Jde o první generaci s mobilem v ruce, která ráda cestuje, pro kterou je zábava mnohem důležitější než práce a která žije podle seriálu „Přátelé“. Někdy je označována i za generaci peciválů. Zároveň je to první generace – ať jsou z Česka, USA, Austrálie či Japonska, poslouchají stejnou hudbu, sledují stejné filmy, chodí stejně oblíkaní, jedí ve stejných fastfoodech a zajímají se o stejné věci.

Rodina: Často i v dospělosti bydlí u rodičů či v pronajatém bytě. Neradi se vážou, většinou žijí „na hromádce“ (44 % z nich považuje manželství za překonanou instituci) a jejich druhou (často ovšem hlavní) „rodinnou“ jsou kamarádi, s nimiž udržují vztah i prostřednictvím moderních technologií (mobily, internet, komunikátory). Semkli se k sobě, nevěří ani rodině, ani vzdělání, ani kariéře, ani státu – na vše mají ale názor a rádi ho sdělují druhým.

Práce: O práci se nebojí a klidně si řeknou o zvýšení platu. Peníze ale považují nikoliv za cíl, ale jen za prostředek, jak si užívat života – klidně se zadlužují (nechtějí dlouhodobě šetřit, ale užívat si právě teď). Podle průzkumu mezinárodní poradenské firmy PWC byla ještě v roce 2010 pro mladé absolventy univerzit při hledání platu na pátém místě žebříčku preferencí, nyní se propadla až na osmé místo. Na rozdíl od svých rodičů z generace X ochotně mění místa a chtějí a chtějí v práci měnit zažité postupy. Odmítají pracovat na úkor svých koníčků nebo vztahů s přáteli, odmítají přesčasy i nést v práci riziko. Vyžadují „humanitu“ zaměstnavatelů – zkrácené úvazky, flexibilní pracovní dobu, práci z domova a v zaměstnání „relaxační zóny“ (posilovnu, herní místnosti s playstationy atd.). Vytrvalost a trpělivost pro ně nejsou hodnotou, jediné, co opravdu chtějí, je být za slušné peníze v pohodě.

Hesla:

 „Jaký má život smysl!, Dá se to najít na Googlu? Kde mám telefon?“ …“Život začíná po práci“… „Nenech si nic líbit a užívej života“.

Technologie v jejich dětství: Mobilní telefony, discmany a především internet (1992: první www. stránka). Méně se dívají na televizi, více času tráví u počítače a esemeskováním. Pro nezanedbatelné procento z nich je podle průzkumů smartphone s připojením na internet důležitější věcí než auto – při cestě hromadnou dopravou se dá totiž pohodlně surfovat na internetu. Zatímco jejich rodiče při rozhodnutích o nákupech hodně ovlivňuje reklama, generace Y spoléhá spíše na doporučení kamarádů na své sociální síti (podle průzkumu Planet Retail na to jako hlavní zdroj informací spoléhá 39 procent lidí z generace Y). Drtivá většina z nich navíc nakupuje část zboží přes internet.

Dnes je jim17 až 35 let.

GENERACE Z (NAROZENA 2000 – 2013)

Charakteristika:

Narodili se v digitálním světě, odmalička jsou na Facebooku (i když museli při registraci zalhat o svém věku), do první třídy jdou s mobilem v kapse a s tabletem v tašce. Všechno si fotí, natáčejí a sdílejí na sociálních sítích. Jejich biblí je kanál Youtube, různé blogy a jejich idoly -youtubeři. Jejich hlavní (a mnohdy jedinou) zábavou je internet. Jsou zvyklí projevovat „natvrdo“ svůj názor, díky diskusím na sociálních sítích jsou od malička hodně otrlí a ničeho a nikoho se nebojí. To, stejně jako malá zkušenost v navazování skutečných sociálních vazeb, vede i k tomu, že genarce Z je zároveň mnohem vzteklejší než její předchůdci.

Rodina:

Vyrůstají většinou s jedním sourozencem či jako jedináčci. Rodiče se o ně bojí, a tudíž jim (i z vlastní pohodlnosti) nevadí, že potomci tráví veškerý volný čas u počítače. Kamarády mají proto z velké části ve virtuálním světě, některé z nich nikdy osobně ani neuviděli (maximálně přes Skype). I proto se téhle generaci přezdívá někdy „kukly“. Jsou ještě větší individualisté než generace Y a vypadá to, že na společnost zanevřou zcela. Státní instituce považují za zbytečné, stejně jako jsou jim cizí pojmy „tradice“ a „národ“. Od generace X zdědili nechuť k rasismu, od generace Y nechuť k sexismu a za sebe přidávají nechuť k nacionalismu.

Práce:

Dokážou se rychle adaptovat na nové situace, nezvládají se nedlouho soustředit. On-line generace, která bude pracovat z domova. Na internetu už coby školáci zvládají vše lépe než většina dospělých. Odmalička se učí anglicky, mnohem rychleji dospívají a rychle se i „specializují“  ve svém oboru budou vynikat, všeobecný rozhled ale považují za ztrátu času. Koneckonců – všechno se přece dá najít na Googlu. Mimochodem – to, že rychleji dospívají, není jen záležitostí chování, ale i biologického vývoje. Puberta u nich přichází dřív. Podle studie Americké akademie pediatrie dokonce o půl až dva roky dříve než před deseti lety… Generaci Z vůbec neláká zaměstnanecký poměr – více jak 70 % z nich plánuje rozjet vlastní byznys. Na rozdíl od generace Y je jejich touhou změnit svět a více než třetina z nich velmi usiluje ve své práci o úspěch. Koneckonců – ještě nezletilí youtubeři, kteří už mají na svém kanálu stovky tisíc odběratelů a vydělávají tak mnohdy násobky toho, co jejich rodiče, jsou jasný důkaz.

Heslo: „Žijeme jen na síti“… „Kdo není on-line, je mimo“.

Technologie v jejich dětství: Málo se dívají na televizi, protože ta je „pro starý“. Mimochodem – i mna Facebook je u nejmladší generace stále méně oblíbený. Na popularitě naopak získávají jiné sociální sítě. WhatsApp, Snapchat, Instagram či Whisper. Důvod? Facebook jim nezaručuje dostatečné soukromí a anonymitu, navíc je otravují stále přísnější pravidla, regulace, stále více reklamy a také to, že vše, co na Facebook dají, tam i navždy zůstane (i když si smažou celý profil, jejich sdílená data a fotografie žijí dál vlastním životem)… Od médií neočekávají zpravodajské informace, ale zábavu. „Když se nudím, jdu na některou z internetových diskusí a provokuju lidi,“ říká typický zástupce generace Z. Na počítači, tabletech a smarthphonech stále častěji dávají před vlastním hraním přednost tomu, že pouze sledují, jak počítačovou hru hraje někdo jiný a komentuje to. Budou méně cestovat po světě – také proto, že éra relativního blahobytu západní společnosti končí a ve světě přibývá přírodních katastrof, válečných konfliktů a terorismu… Ani do přírody moc nechodí. I proto, že ji neznají. Podle zprávy OSN World Urbanisation Prospects žije dnes 73 % Evropanů ve městech, v Severní  Americe dokonce přes 80 %.

Dnes: Mladší 16 let.

GENERACE ALFA (NAROZENA 2014 – ???)

Charakteristika:  Pokud jejich rodiče, především ti budoucí z generace Z, odmítají školu jako ztrátu času, protože vše najdou na internetu, budou zřejmě podobně vychovávat i své děti. Přichází tedy generace bez základních všeobecných znalostí a vlastního názoru, zato absolutně ovládající technologie?

Jistý předobraz příští generace nabízí Japonsko a tamní fenomén Hikimori (Odtržení) – jde o již téměř 1,5 milionů jedinců (přes 1 % japonské populace), kteří se zcela vyhýbají lidské společnosti, třeba i několik let již nevyšli z domu, ba často ani ze svého pokoje v domě rodičů. Ve dne spí a noci prosedí u počítače. Odmítají pracovat, nechávají se rodiči živit a z pokoje vycházejí jen v době, kdy zbytek rodiny spí. Osmdesát procent těchto samotářů tvoří chlapci.

 

 

„Láskyplně naslouchám zprávám svého těla“

Jsem přesvědčena, že všechny takzvané nemoci vytváříme ve svém těle jen my sami. Tělo jako vše ostatní v životě, je odrazem našich myšlenek a názorů. Tělo k nám neustále promlouvá a je jen potřeba udělat si čas a naslouchat mu. Každá buňka vašeho těla reaguje na každičkou myšlenku, která nás napadne, a na každé slovo, které proneseme.

Zaběhlé způsoby myšlení a mluvení vytvářejí chování a postoje těla a jeho „moci“ a „ne-moci“. Člověk, jenž má stále zakaboněný obličej, nemůže přivolat radostné a láskyplné myšlenky. Tvář a těla starších lidí naprosto jasně ukazují jejich celoživotní myšlenková schémata. Jak budete vypadat, až budete starší?

Žádný z těchto duševních postupů samozřejmě neplatí stoprocentně na každého. Získáme tak, ale výchozí bod, z něhož můžeme dál hledat příčinu nemoci.

 

HLAVA je náš reprezentant, jejím prostřednictvím se ukazujeme světu. A ten nás tak také většinou poznává. Je-li v oblasti hlavy něco v nepořádku, míváme pocit, že s „námi“ není něco v pořádku.

napětí stoupá nahoru až do oblasti kolem očí. Vlasy vyrůstají z vlasového váčku. Je-li kůže na temeni hlavy příliš napjatá, vlasový váček se sevře natolik, že vlasy nemohou dýchat, odumírají a vypadávají. Pokud je napětí trvalé a kůže na temeni hlavy se neuvolní, váček je neustále tak sevřený, že jím nemohou růst nové vlasy. Výsledkem je plešatost.

UŠI reprezentují schopnost slyšet. Máte-li problémy s ušima, většinou to znamená, že se děje něco, co nechcete slyšet. Bolesti uší naznačují, že máte zlost na to, co slyšíte. U dětí bývají bolesti uší velmi časté. Musejí poslouchat všechno, co se doma děje a ony to ve skutečnosti slyšet nechtějí. Hluchota reprezentuje dlouhodobé odmítání poslouchat někoho jiného. Všimněte si, že má-li jeden z partnerů naslouchátko, ten druhý většinou mluví a mluví a mluví.

OČI reprezentují schopnost vidět. Jestliže máme problémy s očima, převážně to znamená, že něco nechceme vidět, a to buď sami v sobě, nebo ve svém životě, v minulosti, přítomnosti či budoucnosti. Kdykoli vidím malé děti s brýlemi, je mi jasné, že se u nich doma děje něco, na co se nechtějí dívat. Nemohou to změnit, a proto rozostří zrak, aby to neviděly příliš zřetelně. BOLESTI HLAVY            vycházejí z toho, že si sami ubližujete. Až vás bude příště bolet hlava, na chvíli se zastavte a zeptejte se sami sebe, kdy a jak jste se z něčeho obviňovali. Odpusťte si, nechte to být a bolest hlavy zmizí, odkud přišla. Migrény vytvářejí lidé, kteří chtějí být dokonalí a vyvíjejí na sebe příliš velký tlak.

KRK A HRDLO jsou fascinující části těla, protože se v nich odehrává spousta „věcí“. Krk reprezentuje schopnost přizpůsobivě myslet, vidět i druhou stranu otázky a vnímat stanoviska druhých. Máme-li problémy s krkem, většinou to znamená, že příliš neústupně lpíme na svém pohledu na danou situaci. Bolest v hrdle je vždy vyjádření zlosti. Pokud se k tomu připojí nachlazení, pak jde o duševní neklid. A problémy se ŠTÍTNOU ŽLÁZOU jsou vyjádřením potlačované kreativity, což je následek neschopnosti dělat, co opravdu chcete dělat.

ZÁDA reprezentují náš podpůrný systém. Problémy se zády většinou znamenají, že máme pocit nedostatečné podpory. Příliš často si myslíme, že naši oporou je pouze práce, rodina nebo partner. Ve skutečnosti se nám však dostává úplné podpory od Vesmíru, od samotného života.

Horní část zad je spojena s pocitem nedostatečné emociální podpory.

Manžel (či manželka, milenec, milenka, přítel, šéf) mi nerozumí a nepodporuje mě.

Středná část zad je spojena s pocitem viny. Je to všechno, co se drží vzadu za námi. Bojíte se podívat, co je za vámi, nebo skrýváte, co tam je? Máte pocit, že vám někdo vráží dýku do zad?

Cítíte se doslova „vyhořelí“? Máte finanční problémy nebo si děláte přílišné a zbytečné starosti? Pak vás nejspíš bolí dolní část zad. Je to způsobeno nedostatkem peněz nebo obavami týkajícími se peněz. A částka, kterou máte, s tím nemá nic společného. Mnoho lidí si myslí, že peníze jsou tou nejdůležitější věcí na světě a že se bez nich nedá žít. Není to pravda. Je něco mnohem důležitějšího a cennějšího, bez čeho se opravdu nedá žít. Co je to? Je to dýchání. Dýchání je tou nejvzácnější složkou života, ale nikdy nemáme záruku, že když vydechneme, musíme se nutně znova nadechnout. Kdybychom se znovu nenadechli, vydrželi bychom nanejvýš tři minuty. Jestliže nám Síla, jež nás stvořila, dala tolik dechu, aby nám vystačil až do konce života, neznamená to, že nám bude stále dávat i všechno ostatní, co potřebujeme?

PLÍCE reprezentují naši schopnost přijímat a rozdávat život. Problémy s plícemi většinou znamenají, že se bojíme přijímat život, nebo vyjadřují pocit, že nemáme právo žít naplno.

SRDCE samozřejmě reprezentuje lásku, zatímco krev reprezentuje radost. Naše srdce láskyplně rozvádí radost do celého těla. Jestliže odmítáme radost a lásku, srdce se stáhne a ochladne. Následkem toho proudí krev pomalu a my se postupně dopracujeme k ANÉMII, ANGÍNĚ a NÁHLÉMU SELHÁNÍ SRDCE. Ve skutečnosti to však není selhání srdce. Býváme natolik zaujatí různými dramaty, která si sami vytváříme, že často zapomínáme vnímat drobné radosti kolem sebe. Trávíme celé roky ždímáním ze svého srdce, až pak padne přemoženo bolesti. Lidé trpící na selhání srdce nebývají veselí. Jestliže nemají čas na radování se z krás života, brzy je postihne další infarkt. Zlaté srdce, chladné srdce, otevřené srdce, temné srdce, milující srdce, vřelé srdce – jaké srdce máte vy?

KOLENA jsou, podobně jako krk, spojena s přizpůsobivostí a jsou vyjádřením ohebnosti a pýchy, ega a tvrdohlavosti. Když postupujeme kupředu, míváme strach se přizpůsobovat a měnit. A to způsobuje ztuhlost kloubů. Chceme jít dál, ale nechceme se nijak měnit. Proto trvá léčba kolen tak dlouho.

RAKOVINA je nemoc způsobená hlubokým odmítáním trvajícím tak dlouho, až doslova „sežere“ tělo. Cosi z dětství zničilo pocit důvěry. Tento zážitek není nikdy zapomenut a člověk žije s pocitem sebelítosti a dělá mu problémy dál se vyvíjet a navazovat dlouhodobé a smysluplné vztahy. Jeho názory v něm vzbuzují dojem, že život je jen samé zklamání. Pocity beznaděje a bezmocnosti a ztráty pronikají hluboko do myšlení, což vede k častému obviňování druhých za vlastní problémy. Lidé trpící rakovinou bývají k sobě velmi kritičtí. Jsem přesvědčena, že klíčem k léčbě rakoviny je umění milovat a přijímat sebe sama.

NADVÁHA reprezentuje potřebu ochrany. Hledáme ochranu před ubližováním, obviňováním, kritikou, urážkami, sexualitou a sexuálním obtěžováním, bojíme se samotného života a jeho různých podob. Boj s nadváhou je plýtvání časem a energií. Diety nezabírají. Jak je přestanete držet, vyletí váha zase nahoru. Tou nejlepší dietou, jakou znám, je láska a přijímání sebe sama, důvěra v proces života a pocit jistoty vycházející z poznání síly vlastní mysli. Nekrmte se negativními myšlenkami a vaše váha se už o sebe postará.

BOLEST v jakékoli podobě je podle mne příznakem pocitu viny. Vina si vždy žádá potrestání a trest přináší bolest. Chronická bolest pramení z chronického pocitu viny, jenž bývá někdy tak silný, že už nejsme schopni vnímat cokoli jiného. Pocit viny je naprosto zbytečná emoce. Nikdy nikomu nepomohl a nikdy nevedl ke změně situace. Váš „rozsudek“ už neplatí, tak vyjděte z vězení. Odpouštět je uvolnění, zbavení se určitých věcí.

MOZEK je počítač těla. Krev je radost. Tepny a žíly jsou kanály radosti. Vše funguje podle zákona o působení lásky. Bez lásky a prožívání radosti nemůže tělo správně fungovat. Negativní myšlení ucpává mozek a nezbývá už žádný prostor pro volné a otevřené proudění lásky a radosti. Smích může tryskat jen v případě, že je uvolněný a bláznivý. A totéž platí i o lásce a radosti. Život není pochmurný, pokud to sami nechceme, pokud se na něj nechceme dívat zachmuřeným pohledem. Z drobného nezdaru se dá udělat katastrofa a v té největší tragédii se dá najít špetka radosti. Záleží jen na nás.

Pokud vás trápí nějaká nemoc a chtěli byste znát příčinu, můžete mi napsat na e-mail:

raduse@septanidovrby.cz

ráda Vám odpovím.

Raduše

vánoční přání

MILÍ LIDIČKOVÉ,

PŘEJI VÁM KRÁSNÉ A POHODOVÉ SVÁTKY VÁNOČNÍ,

POD STROMEČKEM SAMÉ DÁRKY DLE VAŠICH PŘÁNÍ,

HODNĚ LÁSKY A ZDRAVÍČKA.

V NOVÉM ROCE 2017 HODNĚ ŠTĚSTÍ, ÚSPĚCHŮ, SPRÁVNÝ SMĚR,

V ŽIVOTĚ DOBROU KARTU A ÚSMĚV NA RTU.